Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jak dobrać wentylator do pomieszczenia?

Należy dostosować wydajność wentylatora do danego pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Przy doborze wentylatora należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia(jego przeznaczenie) oraz kubaturę (długość x szerokość x wysokość pomieszczenia).

Wydajność obliczamy wg wzoru:

kubatura x krotność danego pomieszczenia

 

Tabela krotności wg pomieszczeń.

rodzaj pomieszczeniakrotność
łazienka/toaletax5
kuchniax4
pralniax2
sypialniax2
pokój dziennyx2
Jak zamontować panel dRim na wentylatorze czy kratce?

Panel na wentylatorze i kratce dRim montuje się w dokładnie ten sam sposób.

Należy od góry nasunąć tylnią część panelu na mocowanie na wentylatorze lub kratce aż do momentu gdy usłyszymy charakterystyczny klik – ten dźwięk informuje, że panel został zaczepiony za pomocą elementu zabezpieczającego i nie jest możliwe samoczynne odczepienie panelu i jego zsunięcie się. W celu demontażu panelu należy nacisnąć palcem na element zabezpieczający znajdujący się w dolnej części mocowania na panelu i wysunąć panel w górę, wzdłuż wentylatora czy kratki dRim.

Montaż panelu na kratce dRim
Rysunek: Montaż panelu na kratce dRim.
Podłączyłem/am wentylator i działał tylko 3 sekundy? Dlaczego?

Pierwsze uruchomienie wentylatora bezpośrednio po podłączeniu do instalacji to tzw. uruchomienie testowe. Wentylator uruchomi się na 3 sekundy po czym przerwie pracę.

Kolejne uruchomienie jest już standardowe i wentylator będzie działał przez określony czas w zależności od typu wentylatora (S, TS, HS itd.) i jego ustawień.

Co oznaczają symbole na opakowaniu wentylatorów: S, TS, HS+TS, RS, RMS...?

To oznaczenie wersji danego modelu wentylatora. Każdy wentylator domowy dostępny jest w kilku wersjach różniących się sposobem włączania, czasu pracy i wyłączania. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich oznaczeń wersji:

   S   (standard) podstawowy model. Może być sterowany za pomocą własnego przełącznika np. wspólnie z oświetleniem.

   PS   wersja z włącznikiem. Podłączany jest do klasycznego gniazdka za pomocą wtyczki i posiada przełącznik na ozdobnym sznurku.

   TS    (time sensor) regulator czasowy, który sprawia, że wentylator będzie pracował jeszcze przez określony plus przez zadany na sterowniku czas po wyłączeniu zasilania.

Sprawdza się to na przykład po kąpieli, gdzie wilgoć wydmuchiwana jest jeszcze po opuszczeniu łazienki przez użytkownika.

   HS+TS   (higro sensor + time sensor) oprócz regulatora czasowego, posiada czujnik wilgoci, który użytkownik ustawia w zakresie 40 – 80%. Wentylator załącza się po przekroczeniu zadanego progu skokowo (np. w trakcie brania kąpieli) i pracuje aż do obniżenia poziomu wilgoci plus około 3 minuty – w celu utrzymania efektu.

   DTS   (delayed time sensor) regulator czasowy z opóźnieniem. Załącza się po 3 minutach od podania zasilania (np. włączenia światła na wspólnym włączniku). Jeżeli w tym czasie zasilanie zostanie odcięte – wentylator nie załączy się. Jeżeli po tym czasie zasilanie nadal będzie podawane – wentylator załączy się i będzie pracował do wyłączenia zasilania plus przez zadany na sterowniku czas po.

Przydatne gdy użytkownik wchodzi do pomieszczenia na chwilę np. umyć ręce lub zabrać potrzebny przedmiot.

  MS   (motion sensor) czujnik ruchu wykorzystujący podczerwień, który uruchamia wentylator, kiedy wyczuje obecność użytkownika i pracuje przez określony czas.

  RMS   (microwave motion sensor) mikrofalowy czujnik ruchu, który uruchamia wentylator, kiedy wyczuje obecność użytkownika i pracuje przez określony czas.

W którym miejscu zamontować wentylator?
Należy zawsze pamiętać, aby wentylator był zamontowany możliwie najwyżej. Musi być umieszczony naprzeciwko miejsc, z których odbywa się wymiana powietrza, z zachowaniem co najmniej 3-centymetrowego odstępu od sklepienia ścian oraz sufitu. Ponadto, powinien być zainstalowany blisko źródeł pary, lecz tak, aby nie można go było dotknąć. Należy również wziąć pod uwagę parametry ochrony IP jakie spełnia dany wentylator.
 
PAMIĘTAJ! Wentylatory powinny być montowane i demontowane przez wykwalifikowanego elektryka posiadającego uprawnienia SEP.
Który system wentylacyjny jest lepszy: okrągły czy płaski?

Najważniejsze w wyborze rodzaju systemu z pewnością jest dobranie przekroju kanałów do określonych potrzeb czyli wydajność systemu.

Choć preferowany jest przekrój okrągły ze względu na mniejsze spadki ciśnień w systemie przy jednakowej powierzchni przekroju, możliwe jest także zastosowanie przekrojów prostokątnych o zbliżonych parametrach ze względu na ograniczenia przestrzenno-montażowe.

airRoxy oferuje systemy wentylacyjne o przekroju Ø 100 i  Ø 125 jeśli chodzi o system okrągły oraz 110 x 55 mm i 220 x 55 mm w przypadku systemu płaskiego.

Na jaki okres jest gwarancja na produkty airRoxy?

Na większość wentylatorów domowych airRoxy obowiązuje 3 letnia gwarancja.

Na wentylatory przemysłowe gwarancja wynosi zazwyczaj 2 lata.

W celu zapoznania się z warunkami gwarancji konkretnego produktu przejdź tutaj do sekcji “Instrukcje i gwarancje” lub zajrzyj na stronę danego produktu do zakładki “Dokumenty”.

Drukowaną wersję instrukcji i gwarancji znajdziesz w opakowaniu każdego wentylatora airRoxy.

Czy mogę kupować bezpośrednio od airRoxy?

Na tę chwilę nie prowadzimy sprzedaży detalicznej.

Możesz od nas kupować jeśli prowadzisz firmę. W tym celu skontaktuj się z odpowiednim dla Twojego regionu przedstawicielem handlowym. Szczegółową listę przedstawicieli handlowych znajdziesz tutaj.

Jeśli Twoja firma jest z zagranicy skontaktuj się z działem eksportu.

Gdzie kupić produkty airRoxy?

Nasze produkty można kupić w wielu sklepach z artykułami budowlanymi i artykułami wykończenia wnętrz.

Czy potrzebuję zaworu zwrotnego?

Zawór zwrotny to element wentylacji montowany na kołnierzu wentylatora lub w dalszej części systemu wentylacji zapobiegający  przepływowi prądów powietrza wstecznego i niepożądanych zapachów po wyłączeniu wentylatora.

W naszej ofercie znajdziesz zarówno zawory zwrotne montowane na wentylatorach (zawór zwrotny, zawór zwrotny dRim) oraz takie montowane na elementach systemu wentylacyjnego.

Czy potrzebujesz zaworu zwrotnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem “Do czego służy zawór zwrotny i kiedy jest potrzebny?”

Co to jest wydatek powietrza wentylatora?

Wydatek powietrza to nic innego jak przepływ powietrza określany w m3/h. Inaczej mówiąc to wydajność wentylatora czyli zdolność wentylatora do przetłaczania określonej objętości powietrza w jednostce czasu.

Wszystkie parametry wentylatorów, w tym wydatek powietrza, znajdują się w kartach “Modele i dane techniczne” w opisach poszczególnych produktów na stronie internetowej oraz w katalogu produktów airRoxy.

Jak podłączyć i ustawić wentylator w wersji z higrostatem HS+TS?

Sposób podłączenia do instalacji elektrycznej oraz sposób regulacji wszystkich wentylatorów airRoxy  w tym wersji HS+TS znajdziesz na stronie internetowej w karcie “Podłączenie” w opisie każdego wentylatora oraz w instrukcjach obsługi.

PAMIĘTAJ! Montaż wentylatora powinien być wykonany przez wykwalifikowanego elektryka posiadającego uprawnienia SEP.

 
Scroll to Top